ГОЛОВНА ПІДТРИМКА УКРАЇНСЬКОГО МАЛОГО БІЗНЕСУ

Сьогодні перший заступник Голови Національного банку України Арсеній Яценюк розпочав другий етап кредитної лінії ЄБРР для малого і середнього бізнесу (МСП-2) на суму 33 мільйони доларів США. Відповідний кредитний договір був підписаний між НБУ та українськими банками-партнерами (Банк Надра, Банк Форум, ВаБанк, Банк Ажіо, Укрсоцбанк і Банк Аваль). Цей новий етап буде використовуватись для фінансування третього конкурсу на найкращий бізнес-проект ЄББР, про початок якого буде незабаром оголошено.
Кредитна лінія МСП-2 є надійним джерелом довгострокового фінансування для українських малих і середніх підприємств. На даний момент ця лінія пропонує до 2.5 мільйонів доларів США на строк до 5 років з дуже привабливою процентною ставкою, яка складає LIBOR + 8%. Кредитна лінія МСП-2 передбачає надання кредитів через банки-партнери місцевому бізнесу, що відповідає критеріям лінії, для фінансування проектів. Кредитні експерти ЕБРР передбачають, що, залежно від середнього розміру кредиту, біля 45 кредитів будуть надані українським компаніям до кінця 2004р.

Перший етап МСП-2 (також на 33 мільйони доларів США) розпочався у 2001 та був використаний до кінця червня 2003р. На першому етапі середній розмір кредиту складав 780 тисяч доларів США з терміном погашення трохи менше ніж 5 років. Кредити надавалися в усіх сферах виробництва та в усіх регіонах України.
На даний момент в Україні існує 250 тисяч малих та середніх підприємств. Одна з головних цілей НБУ та ЕБРР – сприяти їхньому розвитку шляхом довгострокового фінансування. Зростаючий професіоналізм українських МСП, досвід банків-партнерів, здобутий у роботі з ЕБРР, та сьогоднішня макроекономічна стабільність в країні значно знизили ризик довгострокового фінансування, що додає більше впевненості у досягненні цієї цілі.
Перша кредитна лінія ЕБРР в Україні для МСП була розпочата у 1995р. На сьогоднішній день 188 МСП отримали кредити загальною сумою 158 мільйонів доларів США у рамках кредитних ліній МСП-1 і МСП-2. Протягом 8 років кредитні лінії ЕБРР для МСП допомогли створити більше ніж 5000 робочих місць.

Успішний досвід ЕБРР у сприянні кредитним програмам МСП в Україні був використаний Банком в інших країнах. Перший конкурс узбекських МСП, заснований на українській моделі, закінчився у травні 2003р.

Поділіться своєю думкою