Довгострокове кредитування малих та середніх підприємств. Підсумки роботи Кредитної лінії ЄБРР МСП-2 у 2002 році.

Підсумки 2002р.
Протягом 2002р. з коштів Кредитної лінії ЄБРР для малих та середніх підприємств (Кредитна лінія МСП-2) отримало кредит 21 українське підприємство. З них 14 підприємств отримали кредит строком 4 та 5 років.

Загальна сума кредитів, наданих з коштів лінії МСП-2, склала $22 млн. (у 2002р. – $15 млн.). Всього за півтора роки роботи лінії її кредитними ресурсами скористалось 30 підприємств.

Умови та процедури кредитування.
Умови кредитування та схема роботи кредитної лінії у 2002р. залишились майже незмінними – кредити надаються через погоджені ЄБРР комерційні банки-учасники на строк до 5 років під відсоткову ставку – LIBOR+8% річних. Застава повинна складати не менше 120% від суми кредиту.

Незначні зміни в умовах кредитування, що відбулись протягом 2002р., стосувались спрощення процедур кредитування оборотного капіталу – внаслідок чого дещо зменшився термін оформлення кредиту, а методика розрахунку фінансових показників підприємства-позичальника стала більш адаптованою до специфіки кредитування оборотного капіталу.

Крім того, на темп впровадження Кредитної лінії МСП-2 позитивно вплинуло зниження відсоткової ставки. Протягом 2002р., завдяки коливанням ставки LIBOR, відсоткова ставка за користування кредитом знизилась до 9.40% річних (для порівняння на кінець 2001р. вона становила 9,97%, а на кінець 2000р. – 14,7%).

Банки-учасники.
Певні зміни відбулись у складі комерційних банків-учасників. Так, АКБ “Форум” ще в кінці 2001р. здобув статус банка-учасника і активно працював увесь 2002р. Наприкінці 2002р. кредитну угоду з НБУ підписав Укрсоцбанк.
Найбільш активними банками-учасниками (за кількістю виданих кредитів) у 2002р. були ВАТ КБ “Надра” (6 кредитів), АКБ “Форум” (5 кредитів) та АТ “ВАБанк” (4 кредити). Крім них, станом на початок 2003 року статус банка-учасника мають також АППБ “Аваль”, АБ “Ажіо” і Укрсоцбанк.


Кредити, надані у 2002р.

Підприємства-позичальники.
Протягом 2002р. з коштів Кредитної лінії МСП-2 отримали кредит підприємства 9 областей, що працюють у різноманітних галузях промисловості, торгівлі, сільського господарства та сфери послуг (див. діаграми).
У 2002р. учасниками кредитної лінії МСП-2 стали такі представники українського малого та середнього бізнесу (інформація надається виключно з письмового дозволу самих підприємств):

 • ТОВ “Вінницяпобутхім” – кредит на 3 роки для закупівлі сировини для випуску прального порошку “Лотос Вінницький”;
 • ТОВ “Комора-С” (м. Київ) – кредит на 5 років для завершення ремонту та закупівлю обладнання для складських приміщень;
 • ТОВ “Валерія” (Закарпатська обл.) – кредит на 5 років для розширення мережі АЗС “ОККО” у Закарпатті;
 • ТОВ “Ванеса” (Одеська обл.) – кредит на 1 рік для закупівлі деревини;
 • ТОВ “ДЦ Плюс” (м. Київ) – кредит на 5 років для закупівлі торгового обладнання Універсаму “Сирецький”;
 • ЗАТ “Автопорт Чоп” (Закарпатська обл.) – кредит на 3 роки для закупівлі молокопереробного обладнання.


Кредити, надані у 2002р.

Тенденції кредитування.
Протягом 2002р. у кредитуванні за лінією МСП-2 спостерігались такі тенденції:

 • зменшення середнього розміру кредиту (з $800,000 у 2001р. до $700,000 у 2002р.);
 • збільшення частки кредитів, виданих на поповнення обігових коштів (з 21 затвердженого у 2002р. кредиту – 3 були видані для фінансування оборотного капіталу, ще 3 – поєднували в собі довгострокове фінансування придбання обладнання і короткостроковий кредит для придбання сировини);
 • збільшення частки кредитів, виданих в регіонах (за останні 4 місяці з 8 кредитів лише 1 був наданий київському підприємству, хоча до цього частка “київських” кредитів становила майже 50%).

Конкурс бізнес-проектів.
У 2002р. було успішно завершено перший та розпочато другий конкурс бізнес-проектів у рамках Кредитної лінії МСП-2. Перший конкурс привернув увагу більше 100 підприємств. Учасниками конкурсу стали 14 підприємств з 7 областей України, проекти яких були затверджені до фінансування з коштів лінії МСП-2. Переможці отримали призи – зменшення відсоткової ставки за кредитом та поїздку до Лондону. Переможцями першого конкурсу бізнес-проектів стали:

 • ТОВ “Агро-Овен”, м. Дніпропетровськ (кредит надано через КБ “Приватбанк”)
 • ТОВ “САВсервіс”, м. Київ, (кредит надано через АБ “Ажіо”)
 • ТОВ “Пластмодерн”, м. Київ (кредит надано через АТ “ВАБанк”)
 • ЗАТ “Автопорт Чоп”, Закарпатська обл. (кредит надано через ВАТ КБ “Надра”)

Другий конкурс бізнес-проектів розпочався у жовтні 2002р. В рамках підготовки до конкурсу проведено ряд інформаційних зустрічей та семінарів з представниками малих та середніх підприємств у Києві, Львові, Луганську, Сімферополі та Севастополі. В цих зустрічах взяли участь більше 150 підприємств. Крім того, з умовами проведення конкурсу ознайомились близько 1000 відвідувачів Інтернет сайту конкурсу

Декілька зустрічей заплановані на кінець січня на сході та півдні України.

Поділіться своєю думкою