Вертикальні агроферми

Вертикальні ферми — це автоматизовані установки, що дозволяють в умовах приміщення вирощувати 70 видів овочів, ягід і салатів. Не потрібен грунт, так як використовується технологія беспочвенного вирощування. Світло, вода і температура всередині агроферми запрограмовані, тому результат завжди передбачуваний за якістю, обсягом і смаковими характеристиками, чого неможливо досягти при інших способах вирощування. Рослини всередині агроферми не заражаються паразитами і хворобами, як наслідок, не використовуються пестициди. Тобто з агроферми ми забираємо органічно чистий, созревавший до моменту зняття на кущі продукт. Обладнання може бути виконано і поставлено замовнику як побутовий предмет (домашні агроферми) або як промислова установка для виробничого приміщення.

Олексій Баранов

директор з розвитку компанії Fibonacci

Ідею для бізнесу ми почерпнули із зарубіжної практики: відвідали Італію і побачили величезні фермерські плантації, засаджені делікатесними сортами полуниці. Вирішили розробити повноцінну агро-ферму, щоб людина в приміщенні міг виростити те, що раніше було доступно тільки на відкритій землі, а смак при цьому повністю відповідав природним аналогам.

Приборкати природу виявилося не так-то легко. Ніяк не виходило відтворити принципи природного зростання всередині агроферми. Доводилося експериментувати з системою водопостачання, світловим спектром, висотою розміщення рослин, відповідними добривами. У підсумку зупинилися на технології беспочвенного вирощування на еко-ґрунті. При такому способі завжди можна прогнозувати обсяги врожаю, створюючи природні умови, необхідні рослині. Це дозволяє вирощувати фрукти і овочі як у невеликих, так і в промислових масштабах.

Щоб задовольнити запити професійних фермерів і любителів Fibonacci розробили різні моделі агроферми.

У лінійці домашніх моделей представлено 6 установок, що відрізняються кількістю вмонтованих модулів і об’ємом одержуваного врожаю. Від користувача не вимагається професійних знань в галузі сільського господарства, всі налаштування вже внесені в установку і не можуть бути змінені користувачем. Власник такої ферми тільки знімає урожай і насолоджується спостереженням за процесом.

Для промислових цілей створені 3 типу агроферми на 300 (28 800 посадочних місць), 500 (48 000 посадкових місць) і 800 (76 800 посадочних місць) секцій. По площі промислові агроферми займають від 900 до 2400 кв. м. З точки зору бізнесу промислові агроферми — порятунок для регіонів, не пристосованих до ведення сільського господарства на відкритому грунті. А враховуючи той факт, що для монтажу промислових агроферми не потрібно будівництво теплиці — це значно економить бюджет області або приватного підприємця. Ферму на 800 секцій, в якій одночасно може рости 76 800 кущів розсади, монтують за 2 місяці в приміщенні класу А або Б.

Реалізація бізнес-ідеї

Ідея модульної системи — 4 посадочних гнізд, які можна масштабувати, змінюючи обсяги агроферми, народилася не відразу. Спочатку матеріал корпусу, його розміри і форма були для нас незрозумілі.

Конструкція модуля з вбудованою системою крапельного поливу забезпечила можливість управління рівнем подачі поживних речовин і мінералів, а також дозволила легко змінювати ємності для вирощування. Для корпусу, який повинен бути герметичним для підтримання оптимальних умов росту всередині, вибрали міцний композитний алюміній.

Олексій Баранов

директор з розвитку компанії Fibonacci

Агроферми Fibonacci управляються штучним інтелектом через мобільний додаток Intelligent Expert, яке контролює цикл, температуру, рівень рідини, добрив, готовність врожаю. Повна інформація виводиться на дисплей шафи і екран мобільного додатку. Плюс передається в центр, де адміністратор бачить статус кожного поставленого обладнання. Мобільний додаток попередить вас, якщо пора збирати урожай або замінити розсаду.

У агрофермах використовується фитосвет — система освітлення Rainbow Spectrum — спеціальні світлодіодні лампи з точно налаштованим спектром. В якості добрива використовуються натуральний біогумус, який містить комплекс поживних речовин і мікроелементів забезпечує стабільний ріст і плодоношення рослин. Біогумус подається до рослин у вигляді живильної водного середовища через оригінальну систему зрошення Dew 10 nano. З її допомогою коригується вологість всередині агроферми і створюється ефект роси, що забезпечує правильний розвиток вирощуваних культур.

Відмінність між промисловими і домашніми агрофермами полягає у відсутності дверцята. Конструкція агроферми дозволяє вирощувати в одній установці різні види розсади. Необхідно лише змінити робочу програму та індивідуальні налаштування світла, температури і частоти поливу.

Всі ці параметри змінюються в мобільному додатку адміністратора (тобто компанії, так як цю функцію ми споживачеві не даємо) в пару натискань.

Скільки на цьому можна заробити?

Олексій Баранов

директор з розвитку компанії Fibonacci

Варто відзначити, що цей ринок з’явився зовсім недавно. Ми бачимо величезний інтерес з боку бізнесу і регіональної влади віддалених північних регіонів (Якутськ, Мурманськ, Чукотка). Продукція з агроферми за собівартістю, природно, дорожче магазинної, але не підлягає порівнянні за якістю та смаковими характеристиками. 85% імпортованих овочів і фруктів збираються в країні-виробнику недозрілими і в газових камерах їдуть в Росію. Звідси повна відсутність смаку і запаху, зате часто бездоганний зовнішній вигляд і тривале зберігання. Це як порівнювати покупку устриць поруч з місцем вилову і на оптовому ринку.

Продаж обладнання для домашнього використання розпочалися 20 березня. Місяць тому Fibonacci почали збирати промислові ферми, заточені на вирощування полуниці. Ця ягода в Росії майже вся імпортна, місцева ж зростає всього в декількох областях і прив’язана до сезону та погодних умов. Крім цього її складно транспортувати і зберігати.

У планах продаж 200 домашніх установок в місяць на початковому етапі і 1000 агроферми в місяць по всій Росії через рік. Існує план щодо виходу на дилерську мережу в 12 містах-мільйонниках. При цьому Fibonacci забезпечить поставку техніки, а дилери в містах — продаж і обслуговування. Якщо знайдеться надійний партнер в Європі, компанія готова почати поставку техніки і туди.

Поділіться своєю думкою