Музична школа для дорослих: бізнес-ідея у сфері сервісу, в маленькому місті

Кілька прикладів успішного старту на ринку приватних музичних шкіл, у тому числі гучна мережа «Віртуози», змусили багатьох думати, бізнес на бажання дорослих людей навчитися вокалу або гітарі — прибуткова справа. Звичайно, такого повального ажіотажу, як у сфері каву з собою, в цій ніші немає, і тим не менш, бажаючі відкрити свою «музикалку» знаходяться.

Але питання про те, що представляє із себе цей бізнес насправді, і що потрібно, щоб вести його, залишаються відкритими. Спробуємо на них відповісти.

Які перспективи?

Музика в Росії — не найпоширеніше заняття: лише 30% наших співвітчизників мають яке-небудь відношення до цієї сфері. В основному, музичні школи сприймаються як гурток для дітей, куди малюків часто віддають, не запитавши про їх бажання. В результаті учні або не доучуються, або закінчують музичну школу із твердим наміром більше ніколи не торкатися до клавіш фортепіано або гітарних струнах. Хоча чимало і тих, хто любить музику все життя, так само як і тих, кого бажання навчитися грати на інструменті або співати наздоганяє вже в усвідомленому віці.

Приготуйтеся до того, аудиторія у такої школи вельми «різношерста».

Олена Остапенко

Ренесанс плюс

До нас приходять різні учні. Серед них багато тих, хто вже закінчив музичну школу 5-10 років тому, а тепер хотів би «освіжити» знання.

Друга категорія — це, звичайно, ті, у кого немає ніякої базової музичної освіти. Вони приходять для того, щоб отримати якісь знання, освоїти інструмент, так і для того, щоб вивчити одне єдине твір. Наприклад, ми розучували пісню з дівчиною, яка хотіла таким чином вразити гостей на весіллі.

Також до нас часто приходять ті, хто займається музикою, але відчуває якісь складнощі. Наприклад, людина хоче вивчити якийсь твір, але у нього не виходить. Тому він вдається до допомоги педагога і бере уроки.

Варто обмовитися, що конкуренція в цій сфері досить велика, адже змагатися вам доведеться не тільки з іншими приватними музичними школами. Головний «ворог» — педагоги, які працюють індивідуально. Вони можуть запропонувати клієнтам практично те ж саме, що й ви: професіоналізм, зручний графік і індивідуальний підхід.

Для тих, хто хоче просто пограти в своє задоволення, вивчити один твір або згадати забуті знання, в більшості міст працюють також будинку культури. Фактор ризику тут в тому, що вони можуть запропонувати свої послуги практично безкоштовно, чого комерційний проект в обличчі зробити не може.

Останнім часом конкурентами стали також і державні музичні школи. За символічну плату (500-1000 рублів за місячний курс) вони готові навчати грі на інструментах і дорослих.

Одним словом, той, хто хоче, цілком може знайти і недорогий варіант, відмовившись від більш високооплачуваних комерційних шкіл. Тому, щоб виділитися серед конкурентів, потрібно постаратися. Як саме? Надати те, що вони надати не можуть: особливу атмосферу, рівень сервісу і якісне обладнання.

Які труднощі вас чекають?

Музична школа для дорослих — бізнес, зав’язаний на людському факторі. Це і є найбільша складність, особливо при роботі з викладачами. Адже вони повинні бути відмінними музикантами і хорошими педагогами, і відповідними співробітниками — кому сподобається, що працівник постійно спізнюється, навіть якщо він Бетховен і Макаренка в одній особі.

Друга складність полягає в тому, що для організації такої музичної школи підійде аж ніяк не будь-яке приміщення. Соло на електрогітарі, спів в мікрофон, гра на саксофоні — все це може радувати максимум один вечір на тиждень. А от щоденні гучні концерти швидше виводять з себе. Тому відкривати музичну школу житловому будинку — провальний варіант. Тим більше, що заняття будуть вестися переважно ввечері, коли ваші клієнти приходять з роботи. На жаль, в той же самий час з роботи приходять і мешканці будинку, яким хочеться відпочити в тиші.

Найкраще відкривати музичну школу для дорослих в окремо розташованій будівлі, подбавши при цьому про звукоізоляції. Але знайти такий варіант не так вже просто. Компромісний варіант — оренда приміщення в офісному приміщенні.

Врахуйте, що індивідуальний підхід до учнів вимагає і індивідуальних приміщень для занять, а не одного великого класу. Тому орендувати, швидше за все, доведеться весь поверх.

Що потрібно, щоб відкрити музичну школу?

Музична школа для дорослих — установа неформальне, щось на зразок клубу за інтересами. Для учнів це звичайно мінус — жодних документів про закінчення закладу вони не отримають.

Зате для вас у цій ситуації одні суцільні плюси. По-перше, вам не доведеться отримувати ліцензію на ведення освітньої діяльності і витрачати час на спілкування з чиновниками з регулюючих інстанцій. По-друге, відсутність ліцензії дозволить вибудовувати програму так, як зручно вашим викладачам і вашим учням. При формальному підході останнім довелося б витратити 7 років на навчання грі на фортепіано, будучи на заняття стабільно і за розкладом. Погодьтеся, не кожен дорослий чоловік погодиться на таке.

Олена Остапенко

Ренесанс плюс

У приватній музичній школі для дорослих учень може не витрачати час на сольфеджіо або заучування гам. Він може вивчати тільки те, що йому цікаво, і тоді, коли йому зручно.

Звичайно, доросла людина складніше схоплює, і вчитися йому важче: і пальці вже не ті, і пам’ять підводить, особливо в солідному віці. Але на відміну від дітей всі наші учні займаються цілеспрямовано, і це компенсує інші недоліки.

Щоб розпочати бізнес в сфері музичної освіти для дорослих, вам зовсім необов’язково бути музикантом. А ось бізнес-досвід і блискучі організаторські здібності будуть тільки плюсом. Педагогічні навички теж обов’язкові, хоча й можуть стати в нагоді: на заняття приходять і школярі, з якими доводиться досить щільно працювати.

Ірина Гулынина

Музична школа для дорослих Ірини Gulyninoj

Ті, хто починають роботу в цій сфері без методик, псують впечателние про всіх школах для дорослих. Підхід «наберу викладачів, і нехай роблять, що хочуть» на мою думку нікуди не годиться. Добре вести такий бізнес можуть тільки ті, хто одночасно є і організатором, і методистом.

Якщо зірки склалися вдало, і у вас є всі потрібні компетенції, щоб почати справу, прорахуйте обсяг вкладень. Він буде значно змінюватись в залежності від того, скільки і яких напрямів навчання ви відкриваєте. Приміром, під вокальний клас знадобиться купити мікрофони, мікшери, підсилювачі, колонки. А ось акустична гітара таких доповнень не вимагає. Майте на увазі, що вартість обладнання для одного і того ж класу також буде відрізнятися.

Не забудьте врахувати витрати на оренду приміщення для школи та його звукоізоляцію, а також рекламний бюджет. Такий бізнес вимагає значних вкладень у просування, оскільки конкуренція висока. Ставку варто зробити на контекстну рекламу, просування в соцмережах, рекламу через 2ГІС.

Ще один важливий пункт — педагоги. Їх можна набрати за рекомендаціями. Найчастіше це ті ж, хто викладає в державних школах і музичних училищах. Але працюючи у приватній сфері, вони хочуть отримувати за це великі гроші.

Ще пара слів про особливості і можливості

Виручка вашої школи залежить від двох чинників: кількості учнів і призначеної ціни за заняття. Варто зазначити, що бізнес схильний до впливу сезонного фактору. Свята і сезон відпусток — час, коли всі хочуть відпочити. Тому в новорічні канікули і травневі свята і з червня до вересня класи пустують. А от з другої половини січня по кінець квітня та з вересня по грудень можна помітити приплив учнів.

Сьогодні багато приватні музичні школи за фактом не можна вважати строго музичними. Вся справа в тому, що вони використовують додаткові способи збільшити свій дохід. А саме, на додачу до музичних занять проводять також навчання живопису або акторської майстерності.

Поділіться своєю думкою