Бізнес-ідеї. Виробництво

Бізнес по виробництву товарів — явище досить непроста. Його складно організувати, він вимагає великої кількості дозвільних документів і капіталовкладень, прибуток він приносить далеко не відразу і може окупатися роками.

Якщо після таких слів ви вирішили закрити цей розділ і відправитися на пошуки бізнес-ідей легше, зупиніться і подумайте ось про що: ніхто не став би «зв’язуватися» з виробництвом, якщо б воно не було вигідним.

Варвара Ради Лабутіна

Арт-директор ювелірної чарм-компанії LeDiLe

Виробництво в Росії — це палиця про два кінці. З одного боку, виробляти в нашій країні набагато вигідніше, ніж за кордоном, особливо в умовах кризи. Виключаються витрати на митні збори і ризики з неявкою продукції в строк. З іншого боку, власне виробництво пов’язано з безліччю труднощів.

В першу чергу, організувати виробництво — справа витратна. Навіть якщо мова йде про невеликий сімейний бізнес, а не на заводі-гіганті. Тому якщо заощаджень у вас небагато, ідею з виробництвом варто відкинути відразу. Витратитися доведеться не тільки на саме обладнання для виробництва, але і на оренду приміщень для зберігання продукції, оренду приміщення для роботи та його облаштування згідно з усіма нормами і стандартами з безпеки. До речі, за погодженням останніх можуть виникнути певні складнощі. Наприклад, досі відсутня низка норм, необхідних для побудови технологій за міжнародними стандартами.

Крім того, далеко не всі матеріали дешевше виготовляти в Росії, у багатьох просто немає російських аналогів, внаслідок чого собівартість продукції так само багато в чому залежить від курсу валют.

Друга складність — юридичне оформлення бізнесу. Недостатньо просто зареєструвати ІП або ТОВ, щоб почати виробляти продукцію. Приготуйтеся до того що ваше виробниче приміщення як мінімум перевірять СЕС пожежна інспекція. І якщо воно не буде відповідати всім необхідним нормам, вам не видадуть гігієнічний сертифікат, а значить і працювати легально ви не зможете. Крім того, доведеться підтвердити, що ваша продукція виготовляється у відповідності з галузевими стандартами та відповідає нормам ГОСТ. Також доведеться підготувати технологічну інструкцію.

В окремо взятих сферах виробництва можуть знадобиться і свої особливі документи. Наприклад, якщо ви маєте намір виробляти алкогольну продукцію, доведеться оформити спеціальну ліцензію, працювати без якої незаконно.

Варто також відзначити, що виробництво може бути неприбутковим у перші місяці свого існування, коли ви будете не тільки платити робітникам, закуповувати сировину, оплачувати оренду приміщення та комунальні послуги, але і виплачувати кредити за устаткування і т. д.

У бізнесу з виготовлення якої-небудь продукції багато постійних витрат, і на відміну від сфери послуг, потрібно постійно завантажувати виробництво роботою, інакше воно не зможе існувати.

Значно простіше продавати чужу продукцію, особливо якщо вона добре відома

Виробник, особливо працюючий під своїм брендом, повинен просувати його, а це дуже дорого і довго. Тим не менш, у виробництва є ще і маса плюсів. Перший з них полягає у створенні серйозної конкурентної переваги. Ви можете робити унікальний продукт. У порівнянні зі сферами надання послуг або рітейлу власне виробництво однозначно дає потужний фундамент для бізнесу.

Також виробництво більш стабільно порівняно з бізнесом у сфері продажів або послуг. Фактично, ви не залежите від постачальників готової продукції, а тому зниження якості, ріст цін або раптовий відмова від співробітництва вам не страшні. За все це, особливо за якість, перед клієнтом відповідаєте тільки ви самі.

Ну і крім того, що зовсім важливо, невеликі виробництва більш мобільні. Якщо попит на вашу продукцію різко зросте або навпаки знизиться, ви завжди зможете «підкрутити» обсяг продукції.

Також бізнес, побудований на основі власного виробництва, цілком може отримати перевагу в кризу. Наприклад, марки одягу, виробництво яких зосереджено в Росії, змогли утримати ціни на докризовому рівні. В результаті, у них практично не знизилися обсяги продажів, на відміну марок, одяг яких ввозиться з-за кордону.

Одним словом, наявність власного виробництва — неоднозначний пункт, який має достатньо і плюсів, і мінусів. Кожен, хто збирається відкрити свій бізнес, повинен їх враховувати. Поки ж познайомимося з мотивами тих людей, для кого переваги виробництва виявилися більш вагомими, ніж мінуси.

Ігор Фролов

Генеральний директор Northwestfur

Мені хотілося не просто заробляти, а робити речі, які можна помацати. Одяг виробляти порівняно легше, ніж автомобілі або продукти харчування. Крім того, спочатку я працював з хутром, і тому у мене був досвід роботи з верхнім одягом, я просто змінив шуби на куртки.

Ігнатьєва Юлія

Генеральний директор «Евальд Меблі»

Я меблевик в третьому поколінні. Робити — значить створювати, а це передбачає знання ринку, його прогалини і можливість їх заповнити. Меблі інших марок, я знаю, особливо це стосується диванів. Ми не йдемо по шляху копіювання, а доповнюємо.

Анжела Янковська

Генеральний директор «Майстерня Ангел»

У 2001 році моєму молодшому синові було 3 роки, я вирішила купити костюм для родинного новорічного свята. Як виявилося, в Росії нічого хоч трохи пристойного не пропонувалося: якість костюмів було жахливим. Вони були розраховані тільки на те, щоб один раз сфотографуватися. Я не люблю неякісні речі, тому костюм довелося зшити самої, але погляд підприємця впав на незадоволену потребу ринку. Більше мені було не заснути.

До травня у мене була колекція з тридцяти костюмів, які я сама придумала, сконструювала і пошила у знайомої швачки. Потім я обдзвонила всі великі мережі дитячих товарів, вони охоче зробили замовлення. Після цього я відкрила провадження і до Нового року відвантажила першу партію в ці магазини.

Раїль Хісматуллін

Президент групи підприємств «Тенторіум»

Мотиви, які змушують бізнесменів налагодити власне виробництво, бувають самими різними. Але головним завжди залишається одне. Бізнес є бізнес — він повинен приносити дохід. Не на останньому місці стоять і амбіції бізнесменів. Мені особисто хотілося створити таке виробництво, яке могло б працювати на весь світ.

Виробництво в Росії

Бізнес по виробництву чого б то не було залишається затребуваним навіть у кризові часи. Хоча сам виробничий сектор досить великий, і різні його галузі мають різну ступінь розвитку, так і на зміни в економіці реагують по-різному.

За минулий 2015 рік російське виробництво в цілому скоротилося на 3,4% за даними Росстату. Всьому виною зниження курсу російської валюти, попиту на частину продукції, а також брак інвестицій та борги підприємств. Особливо від цих факторів постраждали обробна промисловість та паливно-енергетичний комплекс.

Хоча були і фактори, які вплинули на виробництво позитивно. Так, наприклад, заборона на ввезення деяких продуктів з-за кордону призвів до зростання виробництва сирів, м’яса, птиці, риби та медичної техніки. Ці сфери росли найактивніше. А от обсяги виробництва курток, а також телевізорів і моніторів пережили найбільше зниження.

Але так чи інакше, спад в російському виробництві не буде вічним. В кінці 2015 року економісти прогнозували, що його зростання почнеться ближче до завершення 2016 року.

Однак виробничий сектор здивував експертів. За даними Росстату він показав приріст на 1% вже до лютого поточного року. Величина, звичайно, аж ніяк не велика, але тренд на постійне зниження все-таки був зломлений вперше з січня 2015 року.

При цьому найкраще відчула себе саме сфера видобутку корисних копалин, зокрема нафти. А ось обробні виробництва все-таки пережили зниження.

Звичайно, в нафтовидобувний комплекс пересічному підприємцю проникнути м’яко кажучи, не просто. Але це зовсім не означає, що у бізнесу, пов’язаного з виробництвом, немає зовсім ніяких перспектив.

Марсель Зиляев

Керуючий операційним офісом Абсолют Банку в Казані

В 2016 році, за нашими прогнозами, буде затребуване виробництво якісних продуктів харчування як преміум, так і економ-класу, а також обладнання для точної обробки деталей. Крім того, має сенс звернути увагу на виробництво взуття, одягу, тканин та товарів дитячого асортименту — у цього сегмента є великий потенціал”.

Імпортозаміщення як і раніше залишається актуальним. Тому якщо ви задумалися про те, щоб налагодити власне виробництво, зверніть увагу на різні продукти, ввезення яких в Росію заборонено, або які значно подорожчали через стрибок курсу валют.

Ще один варіант роботи з імпортозаміщення — створення інноваційних продуктів, випереджальних діючі західні технології. Особливо це актуально в сфері IT.

Ігор Фролов

Генеральний директор Northwestfur

Якщо спад продовжиться, можливо на плаву залишаться виробники дешевих і дорогих товарів, товари для середнього класу просто зникнуть. І виробники, і продавці такої продукції повинні вирішити куди з цих двох ніш їм варто йти. Люди будуть економити, на продукти йде більше грошей, тому сфери розваги, одягу, автомобілі будуть зазнавати труднощів. І важливо розуміти, що це не тимчасове явище, яке можна перечекати, потрібно починати шукати свою нішу в новій реальності та економіці. Ідеально, якщо це буде кращий продукт або послуга за невеликі гроші.

Отже, бізнес, пов’язаний з виробництвом, володіє цілим рядом переваг, незважаючи на свою дорожнечу і складність. Саме тому знаходиться маса підприємців-початківців бізнес у цій сфері. При цьому для багатьох питання «Відкривати виробництво?» навіть не варто.

Якщо ви не з числа таких цілеспрямованих творців, ретельно зважте всі за і проти, оцініть тренди і потреби ринку. А вже після цього з чистою совістю починайте свою справу.

Поділіться своєю думкою