Програма Канадської Агенції Міжнародного Розвитку технічної взаємодії з Україною є зразком того, як Канада заохочує у Центральній і Східній Європі розвиток установ і державних систем, які поважають права громадян, захищають права людини, демократичні принципи та розвиток ринкової економіки, що приваблює інвесторів.
Українська незалежна історія знала успіхи та проблеми: перший раз, починаючи з 2000 року, зафіксовано зростання української економіки, збільшення податкових надходжень, позитивне сальдо торгового балансу, зростання сільськогосподарського та промислового виробництво.
Незважаючи на значний прогрес, щонайменше 30 процентів населення досі живе у бідності, пенсійна та система охорони здоров’я потребують проведення значних реформ. Повільний темп реформ призвели до погіршення рівня життя, особливо для найбільш вразливих верст населення: людей похилого віку, жінок, дітей та великих сімей.
Беручи до уваги наслідки Чорнобильської катастрофи 1986 року, важливими складовими у канадській допомозі Україні лишаються питання ядерної безпеки, забезпечення глобальної безпеки та стабілізації європейського середовища.
Зобов’язання Канади
Загальна мета канадської програми взаємодії з Україною – це забезпечення успішної інтеграції України в світову ринкову економіку та допомога у мирному розвитку демократичної державної системи, що керується верховенством закону.
Програма Агенції в Україні здійснює фінансування канадських фірм, недержавних організацій (НДО) та громадських установ на принципах співфінансування проектів. Канадська програма технічної взаємодії є конкретною демонстрацією зобов’язань Канади по підтримці процесу реформ та змін в Україні. Окрім стратегічних інтересів, інтересів зовнішньої політики та безпеки, зацікавленість та розуміння канадцями України спричинене наявністю великої спільноти канадців українського походження, багато з яких докладає багато зусиль та часу для досягнення цілей канадської програми технічної взаємодії.
Канадська програма технічної взаємодії спрямована на напрацювання зв’язків, передачу знань та технологій, встановлення тісних стосунків з діловими, трудовими, урядовими, академічними та неурядовими організаціями, а також на встановлення прямих зв’язків між канадськими та українськими партнерами.
Портфель проектів, що фінансуються CIDA, який є другою за розміром державною програмою у відділі Центральної та Східної Європи, складається з 35 проектів у 10 секторах. З 1991 Канада надала $235 мільйона державної допомоги. З них, $151 мільйон у формі технічної взаємодії, $14 мільйонів гуманітарної допомоги та $70 мільйонів у вигляді комерційних кредитів.
Канада надала $28.7 мільйонів по проектах багатосторонньої допомоги та $19.2 мільйонів по регіональних проектах країн Центральної та Східної Європи, включаючи Україну.
Дивлячись уперед
Зробивши висновки з уроків, вивчених за десятирічну історію програми, CIDA змінила свою стратегію 1997 року на програму Шлях до Реформ: Українська Програмна Структура 2002-2006, яка відображає оновлений політичний, економічний та соціальний контексти в Україні. Програмна структура концентрується на владі, включаючи владні структури та установи, та на зміцненні суспільства. Щодо органів влади, канадська програма технічної взаємодії буде концентруватись на тих секторах і сферах, у яких, як ми вважаємо, Український Уряд виявив реальну і повну підтримку реформ. Крім того, в усіх канадських програмах технічної взаємодії головна увага буде приділена розвитку молоді, рівності статей та збереженню навколишнього середовища.
Проекти
З метою підтримки демократичного розвитку та переходу до ринкової економіки Канада надала Україні допомогу в сумі $280 мільйонів. З них, $196 мільйонів було направлено на технічну взаємодію, $14 мільйонів на гуманітарну допомогу, та $70 мільйонів на фінансування комерційних кредитів. Додатково Канада надала $28.7 мільйонів по проектах багатосторонньої допомоги та $19.2 мільйонів по регіональних проектах країн Центральної та Східної Європи, включаючи Україну.
Декілька цілей мають першочергову важливість для української програми, зокрема: